„Moonlight shadow”, kto nie zna tego utworu? Wielokrotnie coverowany, przerabiany i wykorzystywany. Każdy potrafi choćby zanucić piosenkę śpiewaną przez szkocką piosenkarkę Maggie Reilly. Niewielu jednak wie, że autorem tekstu i muzyki jest nie kto inny jak… Mike Oldfield. Pomimo, iż ten angielski multiinstrumentalista ma na koncie wiele sukcesów, to praktycznie nikt nie kojarzy go z tym właśnie utworem.
Piosenka została wydana jako singiel w 1983 roku, a w tym samym roku ukazała się na płycie Mike’a o tytule Crises. Wczesna wersja utworu nosiła inny tytuł – Midnight Passion – z wokalem innej artystki, Hazel O’Connor. Sam singiel odniósł niemały sukces: 4 miejsce na brytyjskiej liście przebojów, w Zachodnich Niemczech uplasował się na 2 miejscu, zaś w Norwegii, Austrii, Szwajcarii i we Włoszech był numerem 1.
Krążą plotki, jakoby utwór ten był odniesieniem do zabójstwa Johna Lennona. Przeczą jednak temu fakty, bowiem wydarzenia w piosence nie odpowiadają tym z momentu zamordowania Lennona. John Lennon został postrzelony cztery razy tuż przed 23:00, podczas gdy w piosence jest mowa o godzinie 4 nad ranem. Nie zgadza się także liczba strzałów. Moonlight shadow wspomina o sześciu strzałach, a nie o czterech. Również noc, w której zastrzelono Lennona, a było to 8 grudnia 1980 roku, była księżycem w nowiu ,a więc nie było światła księżyca. Poza tym w piosence wydarzenia odbywają się w sobotnią noc, podczas gdy Lennon został zabity w poniedziałek wieczorem.
Na temat inspiracji do napisania tego tekstu wypowiedział się także sam autor. Zapytany czy piosenka jest o morderstwie dokonanym na Lennonie odpowiedział: „Niezupełnie ... no cóż, być może, kiedy patrzę wstecz, może tak było. Właściwie przyjechałem do Nowego Jorku tego okropnego wieczoru, kiedy został postrzelony i zatrzymałem się w domu Virgin Records na Perry Street, który znajdował się zaledwie kilka przecznic dalej od budynku Dakota, gdzie to się stało, więc prawdopodobnie zapadło mi to w podświadomość. Pierwotnie był inspirowany filmem, który kochałem - Houdini , z udziałem Tony'ego Curtisa w roli głównej, który dotyczył prób nawiązania kontaktu z Houdinim po jego śmierci, poprzez spirytyzm... pierwotnie była to piosenka, na którą wpłynęło to, ale wiele innych rzeczy musiało wkraść się tam bez mojej świadomości”.
Istnieją dwie wersje tego dzieła. Krótsza i dłuższa z dodatkowym wersetem. Przyczyną krótszej wersji były wymagania niektórych nadawców telewizyjnych. Obecnie w radio jeśli usłyszymy tę piosenkę, to również posłuchamy wersji krótszej. Dlatego chce Wam zaprezentować jej dłuższą wersję, bo pewnie jej jeszcze nie słyszeliście.
Comments